پرش لینک ها
معرفی بازاریابی صادراتی یا Export Marketing

معرفی بازاریابی صادراتی یا Export Marketing

یکی از چالش‌هایی که معمولاً صادرکنندگان در هر کشوری با آن مواجه هستند این است که چگونه تعداد مشتری مناسبی را برای کالا‌‌ها و خدمات خود پیدا کنیم و بتوانیم کالاهای خود را در حجم بسیار بالا بفروشیم؟ بدون شک هر صادرکننده‌ای این رؤیا را در سر دارد که بالاترین میزان فروش به کشور‌‌های دیگر را تجربه کند اما در واقعیت تنها عده کمی از صادرکنندگان در این کار موفق می‌شوند و دلیل اصلی موفقیت این دسته از افراد آشنایی با بازاریابی صادراتی یا همان Export Marketing هست. 

بازاریابی صادراتی و آشنایی با آن کمک می‌کند تا یک صادرکننده در بالا‌ترین سطح بازدهی و بهره‌وری قرار بگیرد و بتواند کالا‌ها و یا خدماتی که در سطح بین‌المللی ارائه می‌دهد را به شکل خوبی بازاریابی کند. در این مقاله تعدادی از مبانی و اصول بازاریابی صادرات را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم تا به‌نوعی نقشه راهی باشد برای اینکه بتوانید مسیر را به‌صورت صحیح طی نمایید. در ادامه مواردی را مطرح می‌کنیم که با وقت‌گذاشتن بر روی آن‌ها و افزایش مهارت خودتان می‌توانید به موفقیت‌های چشمگیری دست‌یابید.

برخورد اول چیزی که کمتر به آن توجه می‌شود

برخورد اول بسیار مهم است اگر دقت کنید حتی در روابط ساده خودمان هم به این موضوع توجه ویژه‌ای داریم و وقتی که اولین‌بار است که می‌خواهیم با فردی ملاقات کنیم سعی می‌کنیم که بهترین خودمان باشیم و کمتر از حد معمول اشتباه کنیم. حال باید این برخورد اول را در مقیاس بزرگ‌تر برای بازاریابی صادراتی مورد توجهمان قرار دهیم. برخورد اول شما با یک مشتری بین‌المللی ممکن است به‌هیچ‌وجه رودررو نباشد؛ بنابراین زمانی که نامه‌ها و فکس‌ها و ایمیل‌هایی برای فعالیت تجاری خود ارسال می‌کنید به این موضوع برخورد اول بسیار دقت کنید و عملکرد خود را زیر ذره‌بین قرار دهید. 

ممکن است اولین برخورد شما در یک کنفرانس ویدئویی زنده و یا تماس تلفنی باشد و شاید هم شما به‌صورت حضوری با مشتری مورد نظرتان مواجه شوید. به‌هرحال فرقی نمی‌کند که شما به چه صورت می‌خواهید اولین برخوردتان را با مشتری داشته باشید مهم این است که بهترین خودتان باشید و تجارت خود را به‌درستی به ایشان معرفی کنید. گاهی لازم داریم که در بروشور‌‌ها و ایمیل‌ها و وب‌سایتمان تجدیدنظر کنیم و آن را بهینه‌تر از قبل بسازیم تا برخورد اولی که صورت می‌گیرد آغازگر یک تعامل تجاری میان شما و مشتری جدیدتان باشد. 

تأثیرگذار باشید

یکی از مواردی که بسیار می‌تواند به شما در بازاریابی صادراتی کمک کند این است که تأثیرگذار باشید. حتماً شما هم تابه‌حال با افرادی مواجه شده‌اید که حتی چند ماه بعد از ملاقات با آن‌ها نامشان و حتی جزئیات چهره آن‌ها و حتی جزئیات حرف‌هایی که به شما زده‌اند یادتان است. این بدون شک از نتایج تأثیرگذاری است، وقتی تأثیرگذار باشید ناخودآگاه در ذهن و احساس مشتری ماندگار می‌شوید و نتیجه این موضوع مساوی با فروش است. برای تأثیرگذاری بیشتر نمی‌توانید یک‌شبه به یک فرد تأثیرگذار تبدیل شوید اما برخی از اقدامات باعث می‌شوند تا میزان تأثیرگذاری شما بیشتر به چشم شخص مقابل بیایند. اول از هر چیز باید اعتمادبه‌نفس داشته و برای پاسخ‌گویی به مشتریان صبر و حوصله کافی داشته باشید و سعی کنید پاسخ‌ها را به‌سرعت به مشتریان بدهید. امروزه مشتریان بیشتر سمت شرکت‌ها و افرادی برای تجارت می‌روند که پاسخگویی کامل و سریع‌تری دارند و ضمن آن از محصولات و کالا‌ها و خدماتشان پشتیبانی نیز انجام می‌دهند. برای تأثیرگذاری بیشتر نباید زیاد از کلمات تخصصی در صحبت‌هایتان استفاده کنید چرا که ممکن است مخاطب شما متوجه صحبت شما نشده و همین کار باعث ایجاد فاصله میان مشتری و شما خواهد شد. البته این موضوع نباید باعث شود که فکر کنید می‌توانید خیلی صمیمی با مشتری گفتگو کنید. از صحبت‌کردن به‌صورت خیلی صمیمی شدیداً پرهیز کنید. سعی کنید رفتار مؤدبانه‌ای از خودتان بروز دهید و هر بار که مشتری با شما تماس می‌گیرد پیشنهاد‌‌های ویژه‌ای برای وی ارائه دهید. به موارد فرهنگی در هر کشور نیز توجه کنید حتماً برایتان جالب خواهد بود که بدانید در کشور‌‌های خاورمیانه افراد معمولاً به ایمیل‌ها پاسخ نمی‌دهند اما همه آن‌ها دوست دارند که با تلفن همراه ارتباط برقرار کنند پس اگر شما همچنین چیزی را ندانید ممکن است تعداد زیادی از مشتریان هدف خود را ناخواسته از دست بدهید. 

معرفی بازاریابی صادراتی یا Export Marketing
معرفی بازاریابی صادراتی یا Export Marketingiu

در بازاریابی صادراتی مشتریان قبلی خود را تحلیل کنید

این موضوع بسیار اهمیت ویژه‌ای دارد که همواره مشتریان قدیمی خود را تحلیل کنید و روی آن‌ها مطالعه داشته باشید و بدانید که چه پیشنهادی از طرف شما با استقبال آنها مواجه شد؟ چه برخوردی از شما دیدند که مشتاق شدند با شما همکاری کنند؟ آیا هنوز هم بعد از انجام یک معامله مشتاق هستند تا مجدداً با شما برای خریدوفروش به میز مذاکره بیایند؟ اگر حاضرند چه دلیلی باعث شده است تا دوباره به سمت شما بیایند؟ و اگر حاضر نیستند چرا و به چه دلیل دیگر حاضر نیستند بعد از یک خرید با شما همکاری کنند؟ از کدام کالا‌ها و محصولات شما استقبال کردند؟ چه چیزی در محصولات شما به‌عنوان یک مزیت رقابتی وجود داشت که آن‌ها ترغیب شدند به‌جای خرید از دیگری از شما خرید کنند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که می‌توانند به شما برای تحلیل مشتریان قبلی کمک کنند و از پاسخ‌دادن به آن‌ها می‌توانید به‌راحتی اطلاعات کاملی درباره کسب‌وکار خود و نحوه عملکرد آن به دست آورید.

 

داشتن وب‌سایت خوب و بازاریابی ایمیلی را جدی بگیرید

یکی از مواردی که می‌‌‌تواند منجر به رشد تصاعدی بازاریابی صادراتی شما شود داشتن یک وب‌سایت عالی بین‌المللی و همچنین تسلط کامل به ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی است که می‌تواند مشتریان زیادی را به‌صورت اتوماتیک برای تجارت شما سرازیر کند. مزیت آن هم این است که با هزینه‌های پایین می‌توانید بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را تجربه کنید. همیشه وب‌سایت خود را به‌صورت منظم به‌روز کنید از تصویر خود برای ایجاد اعتماد بیشتر در وب‌سایتتان استفاده کنید. اگر تیم فروش دارید تصاویر این افراد را در قسمت چت آنلاین و ایمیل‌های پاسخ‌گویی قرار دهید و تا جایی که می‌توانید فعالیت خودتان را در شبکه‌های اجتماعی در کنار وب‌سایت بالاتر ببرید و پیوسته در حال شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط باشید.

چرا فعالیت در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی تا این حد مهم است؟

 به‌طورکلی فعالیت مستمر شما در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی و به‌کارگیری اصول ایمیل مارکتینگ در کنار آن می‌تواند مزایای زیر را برای شما ایجاد کند:

  • ارتباط با مشتریان جدید در سرتاسر دنیا بدون اینکه نیاز باشد شما کشور خودتان را ترک کنید.
  • ممکن است یک شرکت حرفه‌ای که قبلاً از شما محصولات و یا کالایی تهیه کرده باشد از شما به‌عنوان یک تولیدکننده نمونه در نظرات تعریف کند و شما این موقعیت را دارید که می‌توانید نام این شرکت و دیدگاهش را در مورد محصولات خود به‌صورت رایگان در وب‌سایتتان درج کنید، که این کار باعث افزایش نرخ فروش شما می‌شود و اعتماد مشتریان را چندبرابر می‌کند. 
  • می‌توانید مشکل اختلاف زمانی میان کشور‌‌ها را تنها با داشتن یک تیم پشتیبانی قدرتمند برای وب‌سایت خود حل نمایید که به‌صورت 24 ساعته پشتیبانی حرفه‌ای انجام دهید. 
  • وب‌سایت شما به کسب‌وکارتان اعتبار می‌دهد و نشان‌دهنده این است که کسب‌وکار شما از حالت سنتی به حالت مدرن تبدیل شده است و روند کاری شما مدرن و مطابق آخرین تکنولوژی‌های روز است. 
  • نمایش اطلاعات کامل محصولات و خدماتتان به شکل نامحدود
  • فروش مستقیم محصولات به مشتریان در سراسر دنیا بدون نیاز به‌واسطه

شرکت آرسس رایمون ،معتبرترین شرکت بازرگانی در زمینه صادارت کالا ، واردات کالا و ترخیص از گمرک آماده ارائه انواع مشاوره و خدمات مرتبط با صادارت و وادرات کالا به بازرگانان و تجار محترم می باشد .

Rate this post

پیام بگذارید